This is an example of a HTML caption with a link .

17 Şubat 2013 Pazar


"İntikam Arındırır..."

Nemesis
Nemesis (Harry Hole #4)
Jo Nesbo
Doğan Kitap
Polisiye, Gerilim
4
 (5 üzerinden)


Çağdaş polisiyenin en etkileyici başkahramanlarından Harry Hole ile tanışın…

Oslo’da bir banka soygunu sırasında banka görevlisi öldürülünce, Dedektif Harry Hole soruşturmaya dahil olur. Harry, hiçbir iz bırakmayan soyguncunun peşindeyken, eski kız arkadaşı Anna’nın yemek davetini kabul eder. Akşam yemeğinin ertesinde kendi evinde uyandığında, son 12 saatte neler olduğunu anımsayamadığını fark eder. Anna ertesi gün ölü bulunur, çok geçmeden o geceden haberdar olan biri Harry’yi tehdit etmeye başlar. Harry Hole hem kendini temize çıkarmak, hem de devam eden banka soygunlarını durdurmak zorundadır.

Nemesis, başlarda yavaş ilerleyen bir kurguya sahip olsa da sonlara doğru nefes almayı unutacağınız bir olay örgüsüne sahip. Kesinlikle beklentilerinizi boşa çıkarmayacağına emin olabilirsiniz. Çünkü her şeyin açığa çıkmasının bile yeterli olmadığı bir polisiye ile karşı karşıyasınız. 

Elinizde iki ceset, iki farklı katil var ve katil herkes olabilir. Buna rağmen tahminlerimin birinin bile tutmaması beni şoke etti :) Kitabı dün gece bitirmiş olmama rağmen hala etkisini yaşıyorum. Üstelik bitirdiğimden beri film adaptasyonunun yapılmasını en çok istediğim kitaplardan biri olmayı başardı.

Hikaye hakkında kısaca bahsedecek olursak, bilindik bir polisiye hikayesiyle başlıyor diyebilirim. Bir banka soyuluyor ve hırsız kaçmadan önce rehinelerden birini öldürüyor. Konu yalnızca hırsızlık vakası olmadığı için deneyimli Cinayet Masası Ekibi olaya el koyuyor. Ekibin içerisindeki Harry Hole ise aynı zamanda eski kız arkadaşının öldürüldüğünü öğreniyor. Kadının öldüldüğü gece onunla yemek yediğini, ama yemekten sonraki zaman diliminde neler yaşadığını anımsamıyor. Suç üstüne kalmasın diye katili araştırmaya başlıyor ve işte biz de olaya burada dahil olmaya başlıyoruz. Kim bu iki katil? Buraya kadar her şey yavaş ilerlerken birden olayın temposu hızlanıyor ve bir sonraki sayfayı çevirmek ve katilin kim olduğu öğrenmek için yerinizde duramıyorsunuz. Ben de açıkcası kitabı hemen bitirmeye niyetli değildim, ama 500 sayfa nasıl bitti anlayamadım :) 

Jo Nesbo, her karakterine özenle değinmiş ve onları canlı kılmış. Hiçbiri hikaye örgüsüne öylesine dahil olmuş değil. Nemesis'in ve Harry Hole serisinin (Evet aslında bu kitap Harry Hole serinin 4. kitabı. Ancak tek başına okunabilen bir kitap. Bu kitabı çok beğendiğim için serinin Türkçe'ye çevrilmiş diğer kitaplarını da kesinlikle okuyacağım.) baş karakteri Harry Hole olsa da her karaktere Harry kadar önem verilmiş. Kitabın adı ise tüm kurgunun tek kelimelik özeti gibi. Nemesis, intikam tanrıçası!


"Ben Çingene'yim. Dünyam tersine bir dünya olabilir. Çingene dilinde Tanrı nedir bilir misin?
Devel. Şeytan. Tuhaf, değil mi? Ruhunu satıyorsan, onu kime sattığını bilmen iyidir Spiuni."
Raskol | Sayfa 270


Kitapta en sevdiğim karakter Anna'ydı. Öldürülen kız. Karakterini sevdiğim için değil aslında, ona yüklenen kurban damgasını hak etmediği içindi bu sevgim. Bunun açığa çıkması kesinlikle beni memnun etti. 
Diğer bir sevdiğim karakter ise Harry'nin kendisinden başkası değildi elbette. Genelde bir polisiye okuyorsam karakterin espiritüelliğinden pek haz etmem, ama Harry itici bulduğum bu özelliği kırdı. Aynı zamanda bir polisiye okuyor/izliyorsam ana karakterin zor durumda kalması, katil olmakla suçlanması ve kendini aklamaya çalışması kesinlikle hoşuma gidiyor. Bunların hepsini yaşadığı için olsa gerek Harry'yi tüm kitap boyunca bağrıma bastım :D Bir de kendisinin de dediği gibi çevresindeki her kadının ölmesi gibi bir talihsizlik var geninde. Zavallı adam eheh :)

Çeviri ise güzel, beni rahatsız edecek hiçbir durum yoktu. Tek sevmediğim tarafı ne yazık ki kitabın kapağıydı. İlk bakışta bir polisiye için uygun görünüyor olsa da, kitabın kendisi kadar kapağının da harika ve dikkat çekici olmasını istiyor insan. Eğer takip ettiğim bloggerlarda görmesem, kitap ilgimi kesinlikle çekmeyecekti.

Son olarak şunu da eklemek istiyorum. Eğer araştırdıysanız bu serinin  "Millenium" serisi olarak da geçen Ejderha Dövmeli Kız ile oldukça benzerlik taşıdığını söyleyen kişilere mutlaka denk gelmişsinizdir. Ancak ne ana karakter ne de olay örgüsü kesinlikle benzemiyor. Kitapların benzer tek noktalarının Polisiye/Gerilim olması ve yan kadın karakterlere yüklenen "ultra süper işe yarar hastalıkları" dışında bir şey yoktu.

Eğer Polisiye türünü seviyorsanız, mutlaka okumalısınız. 

Dip Not: Dün gecenin 4'üne kadar benimle katili bulmak için cebelleşen Gizem'e burdan selam ederim. Kesinlikle çok eğlendim!!! :)))

Bunları biliyor musunuz?

  • Yazarın aslında bir döneme kadar futbolcu olduğunu, sakatlandıktan sonra futbolu bıraktığını,
  • Aynı zamanda 2006 yılına kadar bir rock grubunda çaldığını ve grupta söz yazarı olduğunu,
  • Yazarın grubunun barlarda ilk çalmaya başladıklarında gelenler aynı grup olduklarını anlamasınlar diye haftada bir adlarını değiştirdiğini, biraz daha iyi çalmaya başladıklarında ise fanlarının "di derre"ler yani "o elemanlar" ne zaman çalacak diye sormaya başladıklarını, bu sayede grubun isminin temelli Di Derre olarak kaldığını,
  • Yazarın müzik grubunun Avustralya'daki turları için bir belgesel yazmaya yardım etmeye yola çıktığını, ama bunun yerine ilk kitabını yazdığını,
  • 2011 yılında Headhunters adlı kitabının filminin çekildiğini,
  • Jo Nesbo'nun The Snowman adlı romanında Harry'i oynaycak aktörün Leonardo DiCaprio olmasını istediğini,
  • Manilla'da bir kitapçıda kitap alıp kasaya gittiğini ve kasada kendi kitabını gördüğünde kasiyere "O kitap benim, ben yazdım." dediğinde kasiyer kızın "Peki, müdürü çağırmalıyım o zaman." dediğini ve ilk defa o zaman yazar indirimi denen bir şey olduğunu öğrendiğini,
  • Çocuk kitabı serisi için bir kitap daha yazacağını ve ardından Harry Hole serisini bitireceğini biliyor muydunuz? :)

thcodex.blogspot.com | Kitap Yorumu - Yazar Tanıtımı
erennadiraksamoglu.blogspot.com | Kitap Tanıtımı                            
mirielenda.blogspot.com | Kitap Yorumu - Bunları Biliyor Musunuz?
pinucciasbooks.blogspot.com | Harry Hole Özel Dosyası    
raflarinarasindan.blogspot.com | Kitap Yorumu - Kapak İncelemeleri
sssuigenerisss.blogspot.com | Ön Okuma - Çekiliş        
Önokumalar.com | Kitap Yorumu - Röportaj Videoları ve Daha Fazlası


Tanıtımlara göz attınız ve kitabı okumak istediğinize karar verdiniz. Biz de bu anda devreye giriyoruz:)
Doğan Kitap'ın katkılarıyla tam 7 Nemesis kitabı sizlere hediye ediyoruz!
Bunun için yapmanız gereken 20:30'da Sui Generis adresinde başlayacak olan çekilişe katılmak.
Son gün 24 ŞUBAT!

0 yorum :

Yorum Gönder