This is an example of a HTML caption with a link .

7 Nisan 2013 Pazar


Yerkara
Everneath (Everneath #1)
Brodi Ashton
DEX
Genç-Yetişkin, Fantastik, Romantik
4
(5 üzerinden)

Aşk, ölümsüzlük ve kaybedişin dramatik hikâyesi. Nikki altı ay önce, birden ortadan yok olmuştu. Nikki bu süre boyunca yerin altında, Yerkara adı verilen bir diyarda yaşamıştı; zaman burada farklı işliyor, bambaşka yollarla besleniliyordu.

Nikki, Yeryüzeye, eski yaşamına ve sevgilisi Jacke veda etmek için geri döndü. Geçmişi unutmak ve hayatına devam etmek istiyor ama Yerkaraya döneceğine söz verdi.
Çünkü Cole onu bekliyor. Cole, Nikki'yi baştan çıkarıp Yerkara'ya gelmesi için kandırmıştı.
Şimdi de Yerkaranın yönetimini ele geçirmeye karar verdi ve bunun için Nikki'ye ihtiyacı var:
Nikki Yerkaraya dönüp Coleun kraliçesi mi olacak, yoksa Yeryüzeyde Jackle mi kalacak?


Dex yayınlarından çıkan Yerkara'yı; mitoloji ile harmanlanmış, yer yer gerilim yüklü, çılgın bir bad boy anlayışına sahip(!), iyi kurgulanmış bir kitap olarak tanımlayabilirim. Kitap oldukça akıcı ve hızlı okunabilir. Mesela tüm kitabı yalnızca 1 gün(yaklaşık 6 saat) gibi kısa bir sürede okudum. Kitap bittiğinde ise, kesinlikle film yapılmayı hak ettiğini düşünmüştüm. Yazar betimlemelere bu kadar önem vermişken senaryosunun yazımında pek zorluk yaşanacağını sanmıyorum.

Bir de şu sıralar mitolojik ögeler barındıran kitaplara takmış durumdayım. Arka arkaya bu kadar sık okuyunca ister istemez aralarında kıyaslama yapmak durumunda kalıyor insan. Tanrıça, Melez, Yerkara ve şimdi de Yıldız Geçidi!  Yerkara'ya tekrar dönecek olursak,  mitolojik unsurları daha çok Persephone ve Hades hatta Orpheus ve Eurydice olarak sınırlayabiliriz. Tabii değişik versiyonları :) Bu açıdan bakınca Tanrıça ile benzerlik gösterdiğini düşünebilir okuyanlar, ancak benzerlikleri mitlerin ana fikrine kadar geçerli. Konunun işlenişi kesinlikle farklı. Yerkara'nın yazarının kitabı ele alış biçimi daha profesyonelce, hatta daha sert bir örgüyle kurgulamış. Yarattığı karakterlerden tutun, daha kitabın başlangıcında bile bu kitabın diğerlerinden ne kadar farklı olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Daha fazla bekletmeden kitabın konusundan bahsedeyim isterseniz ;)

Nikki, yavaş yavaş kendine gelmeye başladığında Yerkara'da tam 1 asırdır bulunuyordur. Beslenme için Cole'un onu kandırmasına izin vermiş ve Yerkara'ya inmiştir. Ancak bir mucize eseri tekrar canlı ve genç olarak hayatta kalmıştır. Nikki'nin tek bir dileği vardır, Yeryüzey'e yani insanlar dünyasına geri dönebilmek. Ancak Cole'un onu bırakmaya hiç de niyeti yoktur. Yeryüzey'e dönen Nikki'nin peşine takılır.

Cole, insanların enerjilerine/duygularına ihtiyaç duyan, Yerkara'daki yaşamını kusursuz eşi olacak bir Sonsuzyaşamcı'yı arayarak geçirmiş, Hades ile Persephone'un sahip olduklarını yani Yerkara'da bulunan Yüce Saray'daki tahta sahip olmayı isteyen bir Sonsuzyaşamcı'dır. Yeryüzey'de ise Sonsuzyaşamcı arkadaşlarıyla beraber kurdukları ünlü bir Rock grubunda şarkı söyleyerek yeni kurbanlar arayan bir bad boy olduğunu söyleyebilirim ;)

Cole eşi olarak kendine Nikki'yi seçmiştir, çünkü Nikki hayatta kalabilen tek kurbanıdır. Ancak bilmediği bir şey vardır. Nikki Yeryüzey'deki erkek arkadaşı Jack'i düşlemektedir ve ona bir veda edemeden Yerkara'ya geçtiği için pişmandır.

Nikki kaybolduktan 1 yıl sonra -Yerkara'daki zamanla Yeryüzey'deki zaman farklı- Yeryüzey'e döndüğünde lisenin ilk günü Jack ile karşılaşır. Yeryüzey'e dönmüş olmasına rağmen, Yerkara'nın-daha doğrusu Tüneller'in- onun için geleceğini öğrenen Nikki bu durumdan kurtulabilecek midir? Yoksa Cole'un önerdiği gibi bir Sonsuzyaşamcı olmayı mı seçecektir?

                                                 Bu kitabın sonu fenaydı arkadaşlar. Öncelikle bunu söylemezsem ölürdüm muhtemelen! Koskoca kitabı bırakıp size bam diye sonunun beni fena çarptığını söylüyorum! Üstelik kitabın yarısına geldiğinizde sonunun nasıl olacağını anlayabildiğiniz halde!! Gözlerimden birkaç damla yaş aktığını inkar etmeyeceğim. Yazarın kalemi kesinlikle iyi. Duyguları yönetmedeki başarısı ve okuyucuyu kitabın içine çekebilme özelliği harika! Hikaye örgüsü, kitap kapağı mükemmel. Tek sorun hani gerilim filmlerinde de sıkça görülen, yarısından sonra tüm olaylar çözülmeye başlar ve orada ufak mantık hataları yakalarsınız ya, onlardan vardı sıkça ;) Ve bir de sürekli geçmiş ve şimdiki zaman olarak ilerliyordu hikaye. Ama onlardan uzun uzun bahsederek zaman kaybetmeye değmez, çünkü kitap oldukça keyifle okunup bitti! Ağzımda oldukça hoş bir tat bıraktı ;)

Bu yüzden mitolojik, fantastik, genç-yetişkin kitaplarını bir arada sevenlerin beğeneceğini düşünüyorum ve öneriyorum  ^_^

2 yorum :

  1. Sanırım bu kitabı okuyacağım. Tanrıça'yı severek okudum bunu daha da seveceğim gibi yorumlarına bakılırsa :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Eveeet *-* Bence bi şans ver. Tanrıça'yı sevdiğine göre bunu da seversin bence gibime geliyooor.

      Sil