This is an example of a HTML caption with a link .

11 Mayıs 2013 Cumartesi


Yepyeni bir dünya...

İnsan Sürümü: 0.4 
0.4 (Point 4 #1)
Mike Lancaster
Altın Kitaplar
Genç-Yetişkin, Bilim Kurgu
4 (5 üzerinden)

"BENİM ADIM KYLE STRAKER VE BEN ARTIK YOKUM!"  

Kyle Straker'ın eski kasetlere okuduğu hikaye böyle başlıyor. Bu kasetlerin düzmece olduğunu düşünebilirsiniz. Ama ya değilse? Ya içlerinde geçmiş dünyanın tarihi gizliyse?

İnandığınız ya da bildiğinizi sandığınız her şey koca bir yalandan ibaretse?

Peki ya siz? Her şeyin yalan olduğu bir dünyada, siz gerçek olabilir misiniz?


Altın Kitaplar'dan çıkan İnsan Sürümü: 0.4 iki kitaplık Point 4 serisinin ilk kitabıdır. Yalnızca 222 sayfacık olan kitap, yaklaşık olarak 2 saat gibi bir sürede keyifle okunup bitirildi. Öncelikle bilmeniz gereken kitabın tam bir film tadında olduğu ve tarafımca uzaylı istilası olarak algılandığı için büyük bir heyecanla okunduğudur. Ancak elbette söylemek istemediğim büyük bir sürpriz bekliyor sizi :D Kitap için "Tam bizim neslimize göre..." diyebilirim. İçeriğinde bahsedilen her şey bizim gördüğümüz, bildiğimiz şeyler. Hatta benim hayatımda bir dönem mutlaka güzel yere sahip olan şeyler. Mesela Pokemon, Teletubbie, Matrix, Edvard Munch'ün Çığlık tablosu(Üniversitedeyken aldığım reklamcılık dersi için reklam hazırlamamız istenmişti ve ben en çok bilinen 3 tabloya "kısaca" çikolata yedirtmiştim xD) gibi...

Biraz da kitabın içeriğinden ve konusundan bahsedelim. Kitap oldukça ilginç bir şekilde yazılmış aslında. 2 kasete kaydedilmiş bir olaydan yola çıkarak hikayeleştirilmiş ve o dönemde kullanılan deyimlerin açıklamaları yapılmış. 

Her şey her sene düzenlenen halka açık bir yetenek yarışmasında Kyle Straker'ın arkadaşı Danny'nin bir ilüzyon gösterisi yapmak istemesiyle başlıyor. Sırası geldiğinde yapacağı gösteri için meydanda toplanmış olan izleyiciler arasında dört gönüllüye ihtiyacı olduğunu söylediğinde farkında olmadan Kyle da elini kaldırıyor. Gösteri sırasında gönüllülerin hipnotize edilerek uyumaları sağlanıyor. Ancak ne oluyorsa o sırada oluyor. Sırasıyla gönüllüler uyanıyor ve herkesin donmuş bir şekilde onlara baktığını fark ediyor. Dört gönüllü dışında kimse kıpırdamıyor ve her geçen süre telaşlanıyorlar. 

"Siz şu anda rahat koltuğunuzda, kitap okuduğunuz sanrısını yaşayan kavanozdaki 
bir beyin olabilirsiniz. Ama kusursuz bir sanal gerçeklik programında, 
kavanozdaki bir beyinden ibaret olup olmadığını nasıl anlar ki insan?"
Sayfa 132

Tabii ki sizi en heyecanlı yerlerin birinde bırakarak kitabı okumaya davet ediyorum :) İnsan sürümü çerezlik tabir edebileceğimiz keyifle okunan bir kitap ve sonunun beklediğimden farklı bitmesi beni inanılmaz memnun etti :) Tek kötü tarafı kitabın bu kadar kısa olmasına rağmen fazla uzatılmış olmasıydı. Özellikle her şey açıklandıktan sonra... Bu da bana kitabın aslında kısa hikaye olarak yazıldığı ve kitaplaştırılması için fazladan eklemeler yapıldığı fikrini uyandırdı.

Son olarak diyorum ki uzaylılara, bilinmeyenlere karşı ilginiz varsa ya da genç-yetişkin, bilim kurgu türünü beraber seviyorsanız kesinlikle beğeneceğinizi düşünüyorum.

İnsan Sürümü: 0.4 yurtdışında aşağıdaki kapaklarla piyasaya çıkmış. Benim fikrime göre en güzeli bizim de kullandığımız orjinal kapak. Siz ne dersiniz?


Bu arada Altın Kitaplar katkılarıyla tam 5 kitap sizlere hediye ediyoruz. Bunun için Rafların Arasından bloguna göz atmaya ne dersiniz ;)

9 Mayıs: http://raflarinarasindan.blogspot.com/ Kitap Yorumu - Çekiliş
10 Mayıs http://sssuigenerisss.blogspot.com/  Kitap Yorumu - Ön Okuma
11 Mayıs http://mirielenda.blogspot.com/  Kitap Yorumu - Kitap Kapakları
12 Mayıs http://thcodex.blogspot.com/ Kitap Yorumu - Yazar Tanıtımı 
13 Mayıs http://pinucciasbooks.blogspot.com/  Kitap Yorumu - Yazarla Söyleşi  

2 yorum :

  1. En güzel orjinaliymiş iyi ki türkiye de bunu kullanmış şu sondan ikinciyi kullanmadığı için duacıyız dasdsadas

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. ahahah biliyorlar TR'de bu kapakla çıksa alan olmaz xD

      Sil