This is an example of a HTML caption with a link .

25 Temmuz 2013 Perşembe

Goodreads, Vikitap ve şimdi de Neokur...


Biliyorsunuz tam bir liste insanıyım. Blogumun sağ köşesinde yer alan ilgi alanlarımı kapsayan listelerimi görebilirsiniz. Liste tutarken hem nerede kaldığımı hatırlıyorum, hem de arkadaşlarıma puanlarımla fikir veriyorum. Özellikle kitap listeleme açısından Goodreads'i çok seviyorum. Hiç tanımadığınız insanların yorumlarıyla kitabın ilginizi çekip çekmediğine rahatlıkla karar verebiliyorsunuz. Arkadaşlarınızın hangi kitabı okuduğunu sıtalklarken :P aynı zamanda son çıkan kitapları takip edebiliyorsunuz. Türk siteler açısından olaya bakarsak Vikitap güzel bir örnek olabilir. Bu fikrin Türkçe kitaplara uyarlanması harika bir olay, ancak Goodreads bana yeterli geldiği için kayıt olmama rağmen hiç doğru düzgün kullanmamıştım. Özellikle yabancı kitapları ülkemizde çıkmadan takip etmem gerekiyor ve Goodreads buna harika bir zemin hazırlıyor. 

Şu sıralar sıkı kitap fanları Neokur.com'u mutlaka duymuştur. Duymadıysanız eğer size şu şekilde özetleyebilirim. Facebook'un kitap için uyarlanmış hali :) İlgi uyandıran bir sosyal platform! Görsel olarak kullanışlı ve göze daha çok hitap ettiğini düşünüyorum. Kayıt olup uzun uzun inceledikten sonra şunu söyleyebilirim ki ufak tefek eksiklikler dışında site olmuş! Ancak "kitap listeleri", "türler"
ve çok severek kullandığım Goodreads'in "iddia" gibi eğlenceli kısımlarında noksanlıklar mevcut. Buna rağmen Türkçe liste soranlar özellikle bu siteye bir göz atmalısınız.
Dip Not: Sitenin en beğendiğim özelliği kesinlikle "etkinlik takvimi" :)

Benden bu kadar :) Şimdi Neokur.com'u bir de kendi ağızlarından duyalım isterseniz.

(Basın Bülteninden...)
Türkiye okuyor, okurlar Neokur.com’da buluşuyor...
Okuyan, düşünen ve fikir üreten nitelikli internet kullanıcılarını bir araya getiren yeni bir sosyal platform...

Geçtiğimiz Haziran ayının sonunda yayına başlayan Neokur henüz çok yeni. Ancak kısa zamanda okurların dikkatini çekmeyi başardı. Kullanıcı sayısı hızla artan sitenin ekibi; facebook, twitter gibi sistemleri tecrübe ederek beklentisi yükselen Türk kullanıcılarını tatmin edebilmek için gecelerini gündüzlerine katıp çalıştıklarını belirtiyorlar. Hatta kullanıcılarını memnun edebilmek için üyelerle birebir ilgilenen küçük bir ekip bile oluşturulmuş durumdalar.

Kitap ve fikir merkezinde bir sosyal platform
Uluslararası sitelerde sıkça görmeye başladığımız “Arkadaşlık Sistemi” ve “Zaman Tüneli” üzerine temellendirilen site kullanıcılarına okudukları, okuyacakları ve şu an okudukları kitapları kendi profillerine ekleyebilme, kitaplar, yazarlar, yayınevleri hakkında görüş ve önerilerini paylaşabilme, kendileri ile aynı zevkleri paylaşan diğer kullanıcılar ile tanışma fırsatı sağlıyor.

Yazarlar da kullanıyor
Okurların yanı sıra yazarlar da bu yeni oluşumda yerlerini alıyorlar. Neokur ile okurlarından öneri ve eleştiri alma fırsatı yakalayan yazarlar, kendilerini ve kitaplarını okurlara ilk elden tanıtma ve onlarla kaynaşma imkanı elde ediyor. Ekip, fikir dünyamızın üreticileri olarak gördükleri yazar ve çevirmenlere çok daha aktif olabilecekleri modüller geliştirecekleri sözünü de veriyor.

Neokur’da yalnızca kitap ve yazarlarımız değil, bizlere dünyanın dört bir tarafından edebiyat eserlerinin ulaşmasını sağlayan çevirmenlerle de tanışma, onları okurlara yakından tanıtma fırsatı sunuluyor!

Üretime ve yazmaya teşvik
Türkiye'de okur sayısının az olduğu fikrini kabul etmeyen Neokur.com ekibi kullanıcı kitlelerinin sadece kitap müptelaları olmadığını, okuma yazma bilen hatta yılda sadece bir kitap okuyan kitlenin dahi kendilerini sitede ifade etmeleri gerektiğini, böylelikle zamanla kişilerin okuma alışkanlıklarının ve kitap sevgisinin değişip gelişeceğini düşünüyor.
"Her hayat bir romandır." fikrine inanan ekip okumanın bir amaç değil araç olduğunun farkında. Amaçlarının kullanıcılarını gerek kitap incelemeleri gerekse yapılacak öykü yarışmaları vasıtası ile yazmaya yani üretime yönlendirmek olduğunu belirtiyorlar.

Daha çok kadınlar ilgi gösterdi
Kullanıcı kitlesinin %70’den fazlasını kadınlar oluşturuyor.
Kadınların kitaplara ve edebiyata daha yakın ilgi gösterdikleri bilinen bir gerçek. Aynı zamanda sosyal medyada da her geçen gün etkinliklerini artıran kadınlar Neokur.com’da çoğunluğu ellerinden bırakmayacak gibi görünüyorlar.

0 yorum :

Yorum Gönder