This is an example of a HTML caption with a link .

13 Eylül 2013 Cuma


TEK BİR SEÇİM SENİ YOK EDEBİLİR

Kuralsız
Insurgent (Divergent #2)
Veronica Roth
Artemis
(5 üzerinden)

Her seçimin bir sonucu vardır. Tris sevdiklerini -ve kendini- kurtarmak zorunda. Üzüntü, fedakarlık, kimlik, bağlılık, kurallar ve aşkla ilgili sorunlarla boğuşurken bu hiç de kolay olmayacak. Üstelik savaş başlıyor ve herkes tarafını seçmek durumunda. Ancak geri dönüşü olmayan bir yola giriyorsan, zafer getireceğini umduğun seçim, tüm hayatını altüst edebilir.

Uyumsuz serisinin 2. kitabıdır. Birinci kitabın yorumu için buraya tıktık!

Kitabın bittiğine inanamıyorum. Şimdi yine 3. kitabı beklemeye başlayacağım ;_; Ama güzel tarafı ilk kitabın filmi de 2014de vizyona giriyor. 


SPOILER
Kitaba dönecek olursak, bu kitapta Tris'in daha olgun bir karaktere dönüştüğünü, ikilimiz arasındaki ilişkinin daha yoğunlaştığını görüyoruz. Yazar Dört için bol bol sahne yazmış ve bu da biz Dört severler için harika bir durum. Kitap tam bir ara kitabı. Bittiğinde birinci kitapta merak ettiğimiz her soru yanıtlanırken, bir sonraki kitap hakkında merak edeceğimiz yığınla soru birikiyor. Bu da tabii keşke üçüncü kitabın çıkmasını bekleseydim demenize neden oluyor ;)

Hikaye açısından yazar başları biraz sıkıcı tutmuş. Birinci kitabın sonunda Tris, abisi ve Dört'ün saklanmaya çalıştığını görüyoruz. İkinci kitap da kaldığı yerden devam ediyor. Dostluk merkezine sığınan kaçaklarımız sayesinde Dostluk mensupları hakkında daha çok bilgi ediniyoruz. Bunun dışında sık sık kaçış halinde oldukları için yazar araya romantizm iliştirmiş.

Kitap ile en büyük sorunum; şimdiki zaman problemiydi. Birinci kitapta bu kadar yaşamadığım halde, alışmak baya zor oldu. Kitabın kapağı orjinal ve birinciyle uyumlu olduğu için harika! 

Yüzünü yanağıma dayadığından nefeslerini tenimde hissediyorum.
"Keşke yalnız olsaydık," diyor.
"Keşke hep yalnız olsak," diyorum.
Sayfa 104

Bunları Biliyor Musunuz?

* Yazar bu üçlemeyle Goodreads 2011 Seçimi ödüllerini almıştır.
* Free Four: Tobias Tells the Divergent Knife Throwing Scene isimli bir kısa öykü yayınlanmıştır.
* Üçlemedeki şehir aynı zamanda doğum yeri olan Chicago'dan esinlenmedir.
* İlk kitabını aslında üniversite ödevini yapması gerekirken yazmaya başlamış. 
* Dört ve Tris arasındaki aşk kimseden esinlenme değilmiş. Yazar Dört kadar sırlarla dolu biriyle beraber olmazmış.
* Lisedeyken bir grubun vokali olan sevgilisinden dolayı uzun bir süre heavy metal dinlemiş ve metal gruplarının tişörtlerinden başka bir şey giymezmiş. Daha yakın zamanda kendine bir giyim tarzı oturtmaya başlamış.
*Hayalindeki proje 80lerin komünist Romanya'sında geçen bi roman yazmakmış, çünkü kocasıyla beraber 5 ay orada yaşamışlar ve ordan çok etkilenmiş.
*3. kitap 22 Ekim'de çıkacak.
*Bu üçleme fikrini psikolojide maruz bırakma terapisi adında bir yöntemden almış. Yöntemin amacı, fobisi olanları korkularını yenmesi için korktukları şeylerle sürekli karşı karşıya getirmeye dayanıyormuş.
*Yazar 3. kitapta çiftin fiziksel olarak biraz daha yakınlaşabileceği sinyalini vermiş.
*Yazarın kendi blogunda ilk kitabının ismi Divergent ile dalga geçen kendi yaptığı "Detergent" (deterjan) isimli geyik bir kitap kapağı tasarımı da vardır. Kapakta çamaşır sabunu varmış :D

Velhasıl bu seriyi Distopya, genç-yetişkin kitapları seven herkese tavsiye ediyorum. Unutmadan The Codex blogundaki Artemis Yayınları'nın katkılarıyla 1 kişiye serinin iki kitabını vereceğimiz çekilişe uğramayı unutmayın! *-*

11 - 16 Eylül Tur Programı
11 Eylül thcodex.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Çekiliş
12 Eylül pinucciasbooks.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Film Hakkında
13 Eylül mirielenda.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Bunları Biliyor musunuz?
14 Eylül sohbetedecekkimseyok.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Yazar Tanıtımı
15 Eylül raflarinarasindan.blogspot.com |  Kitap Yorumu  -  Alıntılar
16 Eylül sssuigenerisss.blogspot.com |  Kitap Yorumu - Tanıtım Videoları

0 yorum :

Yorum Gönder