This is an example of a HTML caption with a link .

3 Ekim 2013 Perşembe


HAFIZANIZ SİLİNDİĞİNDE GERÇEĞİ BİLEBİLİR MİSİNİZ?

2054: Çıkış Yok
Slated (Slated #1)
Teri Terry
Altın
Distopya, Genç Yetişkin
(5 üzerinden)

Kyla'nın hafızası silindi, kişiliği yok edildi, anıları sonsuza dek kayboldu. O programlandı. Hükümet onun bir terörist olduğunu ve kurallarına uyduğu takdirde ona ikinci bir şans vereceklerini söylüyor. Fakat geçmişin yankıları Kyla'nın zihninde fısıldaşıyor. Birileri ona yalan söylüyor ve hiçbir şey göründüğü gibi değil.

Gerçeği ararken kime güvenebilir? Yakalayan, ürperten ve fazlasıyla gerçek. Elden bırakılamayacak bir macera romanı.

2054: Çıkış Yok geçen ay Altın Kitaplar'dan çıkan 3 kitaplık Slated serisinin ilk kitabıdır. Distopya ile harmanlanmış bir genç yetişkin kitabı olan 2054:Çıkış Yok, son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan biri! Eğer sonuna kadar gizemini koruyan, ağır ama her sayfasında dolu dolu ilerleyen distopyalardan hoşlanıyorsanız mutlaka göz atmalısınız! Gelin biraz da konusuna göz atalım ;)

SPOILER
Devletin suça bulaşmış terörist olarak görülen çocuklara uyguladığı bir program vardır. Kabul etmeleri halinde tüm geçmişleri hafızalarından silinerek yepyeni bir ikinci hayata başlayabilecekleri bu programda 9 ayını geçiren Kyla'ın yeni ailesiyle yeni hayatına başlayacağı gün gelip çatmıştır. Önceleri korksa da yeni ailesinde kendi gibi geçen yıl aileye katılmış bir programlanmış olan Amy ile tanışınca işler yoluna girer. Programlanmışlar tüm geçmişini unutmuş, hatta bazı temel bilgilerden haberi dahi olmayan ufak çocuklardan farksızdır. Ancak Amy'nin diğer programlanmışlardan bir farkı vardır: Her şeyi sorgulayan bir tutumu ve geceleri gördüğü kabuslar. Bu kabuslar görmemesi gereken geçmişinin bir parçası mıdır?

Tüm kitap boyunca odaklandığım tek bir şey vardı: Kyla geçmişinde ne gibi bir suç işledi de bu programa tabii tutuldu. Yazar da bu merakımızı pekiştirmek için sık sık ipucu vererek olaya dahil olmamızı kolaylaştırmış. Bu yüzden olsa gerek kitabı 1 günde okuyup bitirdim. Ancak kötü haberi veriyorum, sıkı durun! Yazar tüm sorularınızın yanıtlarını sizi daha da merak ettirecek bir sonla bir sonraki kitaba bırakmış! Bu yüzden Altın Kitaplar'ın bir an önce 2. kitabı çevirmesini ummaktan başka çaremiz yok! :)

Kitapta en beğendiğim unsur ise aşkın az, distopyanın daha yoğun işlenmiş olması. Elbette Ben karakterini eminim çoğunuz sevecek, bir umut ikinci kitapta olup olmadığını merak edeceksiniz. Ve her sayfasında buram buram sıcak çikolata kokan bu kitabı okurken benim gibi Kyla'a kahrolacak ve ufak da olsa yazara lanetler yağdıracaksınız. 

Kitapta klasik dünyamızdaki bulunmayan dikkat çekici iki şey var: Programlanmışlar için üretilmiş ve kola takılan bir alet olan, Levo. Levo'ların işlevi korku, panik ya da öfke durumlarında sizin o anki tepkinizi gösteren rakamları takip ederek aniden düşmesini önlemek. Çünkü 2.0'a düşerse ölmüşten beter hale gelmeniz kaçınılmaz. Bir diğer işlevi ise yalan söyleyip söylemediğinizi anlaşılması.

İkincisi ise devletin güvenlik birimi olarak da söyleyebileceğimiz Hudo'lar. Özellikle kitabın yarısından sonra daha çok işlevli hale gelen bu gri takımlı adamların dikkatsiz programlanmışların istenenleri yerine getirmediğini fark ettiğinde aktif hala geldiğini görüyoruz. Yani bir nevi ana karakterimiz Kyla'ın korkulu rüyası!

Yazarımız çok fazla örneği bulunan distopya türündeki kitaplardan 2054: Çıkış Yok kitabının bir farkı olması için çok uğraşmış. Ancak ufak da olsa bir Eşleşme tadı almadım dersem yalan olur. Ancak benim gibi distopya'ya bayılıyorsanız, bu kitaba bayılacaksınız!  N'olur 2. kitap çabuk çıksın ;_;


Gelelim bu tur'da bana düşen yazar tanıtımı bölümümüze ^_^

TERI TERRY

Teri, Fransa, Kanada, Avustralya ve İngiltere'de, sayabileceğinden fazla adreste yaşarken bu esnada 3 üniversite diploması, birçok pasaport ve şapşal bir isim edindi. Geçmiş kariyerleri arasında bilimadamlığı, avukatlık, optometristlik -ve İngiltere'de- okullarda ve kütüphanelerde birçok farklı iş ve bir sesli kitap hayır işi var. Şu an yaşadığı Buckinghamshire Üniversitesi bölgesinin patikaları ve kanal yolları Slated'ın mekanlarının yaratılmasında oldukça etkili oldu. Brokoliden nefret ediyor, kedileri seviyor ve nihayet büyüyünce ne olmak istediğine karar verdi.


1 Ekim pinucciasbooks.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Çekiliş
2 Ekim thcodex.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Ön Okuma
3 Ekim mirielenda.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Yazar Tanıtımı
4 Ekim raflarinarasindan.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Bunları Biliyor musunuz?
5 Ekim sssuigenerisss.blogspot.com  |  Kitap Yorumu  -  Alıntılar
6 Ekim sohbetedecekkimseyok.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Kitap Kapakları

0 yorum :

Yorum Gönder