This is an example of a HTML caption with a link .

15 Ocak 2014 Çarşamba

 DÜŞMANIN ZAYIF TARAFI SENİN EN GÜÇLÜ SİLAHIN.

Steelheart

Steelheart (Reckorners #1)

Brandon Sanderson
DEX
Genç Yetişkin, Fantastik, Distopik
(5 üzerinden)

Dünyanın üstüne çöken felaketin gökyüzünde belirmesinin üzerinden on yıl geçmişti. Sıradan insanlar değişmeye başlamış, süperkahramanları andıran Epiklere dönüşmüşlerdi. Ama Epikler halkın dostu değildiler. O muhteşem yeteneklerini, güç için kullanıp insanları sömürüyorlardı.

Kimse Epiklerle savaşamazdı… Asiler hariç. Asiler bir grup sıradan insandı ve hayatlarını Epiklerin zayıf noktalarını bulup onları yok etmeye adamışlardı. David Asilere katılmak istiyordu. Çünkü Steelheart'ı istiyordu: yıllar önce babasını öldüren yenilmez Epik'i. Bunu uzun zamandır beklemiş, planlar yapmış, dünya üzerindeki tüm Epiklerle ilgili bilgi toplamıştı.

Şimdi harekete geçme zamanıydı. İntikam zamanı...

Herkese merhaba arkadaşlar :) Uzun zamandır yeni bir kitap incelemesi yapmıyordum. Hem yılın ilk incelemesi hem de ilk blog turu olarak bugün sizlere Dex yayınlarından çıkan Steelheart adlı kitabı tanıtacağım. Daha en başında söylemek istiyorum ki...

Distopyaseverler! Bu kitaba bayılacaksınız!


Hikayemiz henüz David'in 8 yaşında olduğu ve inanılmaz güçlere sahip Epiklerin yeni yeni ortaya çıkmaya başladığı bir dönemde başlıyor.

Babasıyla beraber biraz sonra olacaklardan habersiz bankaya giden David, yakma özelliğine sahip bir Epik olan Deathpoint'in içeriye girmesiyle bir katliama şahit olur. Bankadaki herkesi tek tek küle çeviren Deathpoint, bunu sebepsiz yere yaptığını söylediğinde insanlığın kurtarıcısı olarak görülen Epiklerin aslında sanıldığı gibi süper kahramanlar olmadığı anlaşılacaktır.

Tam öldürülme sırası David ve babasına geldiğinde yenilmezliğiyle ünlü, cansız her şeyi metale çevirme yeteneği bulunan bir diğer Epik'in -Steelheart'ın- içeriye girmesiyle derin bir nefes alan David kurtulduğunu düşünür. Ancak Deathpoint'in karşısına dikilen Steelheart şu sözleri söyler:

"Bu kent bana ait, küçük Epik. Bu kent benim. Buradaki insanlara hükmetmek benim hakkım, senin değil."

Bi-Bir dakika! Ne!!! Steelheart'ın gelip herkesi kurtaracağını mı düşünmüştünüz? Bir anlık ben de o yanılgıya düştüm ;) Burada karşınızda yapımcıları Marvel, DC gibi çizgi romanlardan aşina olduğumuz ancak KÖTÜ süper kahramanların bulunduğu bir dünya göreceksiniz! O yüzden birazdan azıcık spoiler'a giren aşağıdaki yazımı okuduğunuzda şaşırmayın!

Steelheart, Deathpoint'i öldürmek üzereyken David'ın babası yanında taşıdığı silahı çıkarır ve Steelheart'a yardım etmek amacıyla Deathpoint'i vurur. Ancak Steelheart'ın yanağını sıyırıp geçen kurşun daha önce bir kere bile yaralanmamış, kurşunların sekip geçtiği, istediği an elinden çıkan dalgalarla canlılar hariç her şeyi çeliğe dönüştürme gücü olan Steelheart'ı yaralar! Bunun şokuyla önce David'ın babasını öldürüp, ardından Steelheart'ın yaralandığını gören herkesi ortadan kaldıran Steelheart tüm bankayı hava uçurur. Oradan ölü taklidi yaparak kaçan David'in o küçücük yaşta aklında tek bir düşünce vardır. İntikam!

"Steelheart'ın yaralandığını gördüm. Ve bunu bir daha göreceğim!"

2014'te okuduğum ilk kitap olan Steelheart aynı zamanda 5 puanı almayı hak eden ilk kitap oluyor! Açılışı böyle yaptıysam devamı gelir mi ki? :3

Başta da dediğim gibi hikayeyi çok sevdim. Eğer çizgi roman fanıysanız, distopik kitaplar okumayı seviyorsanız, kesinlikle genç-yetişkine hayır diyemiyorsanız bu kitap sizin için! Okuyun! :3


Gelelim bu Blog Tur'da bana düşen göreve...

* Yazar 2005 yılında “Yaratıcı Yazarlık” bölümünde master derecesini tamamlamış

*Robert Jordan’ın meşhur Zaman Çarkı serisini bitirme çalışmalarına katılması için Jordan’ın eşi tarafından seçilmiş. Bu seçimde Anderson’ın Mistborn serisinden etkilenmesi büyük rol oynamış.


* Kendisi Mormon inancına sahip.


* Kore’de Seul kentinde misyonerlik yapmış!


* Yazarın romanlarında kullandığı bir dizi “Kanun”u varmış. Bu kanunlardan ilkini yayınladığı bir makalede ortaya koyarken ikincisini de ilk kez web üzerinden yaptığı podcast yayınlarından birinde ortaya atmış. Bu kanunlar;
-Bir yazarın bir çatışmayı/anlaşmazlığı büyü ile tatmin edici bir şekilde çözebilmesi, okuyucunun kitap evrenindeki büyüyü ne kadar anladığıyla doğrudan bağlantılıdır.
-Bir karakterin limitleri/zayıflıkları her zaman sahip olduğu güçlerden daha ilgi çekicidir.
-Bir yazar, yazım aşamasında yeni şeyler eklemeden önce elindekileri olabildiğince genişletip açmalıdır ve karmaşadan kaçınmalıdır.
-İyi bir büyü sistemi, etrafındaki dünya ile iç içe geçmiş ve bağlantılı olmalıdır. O dünyanın doğal kanunları büyüyle zıt düşmemelidir.


* Yazar 2013’te En iyi Novella (öyküden uzun, romandan kısa eser) kategorisinde Hugo ödülü almayı başarmış. Bunun yanında geçmiş senelerde aldığı birçok ödül var.


* Yazı yazdığı normal bir gününde gece 4’e kadar çalışır sonra da öğleden sonraya kadar uyurmuş. Arada bir uykusundan uyanıp yazmaya devam edip tekrar yatağa döndüğü olurmuş. Günde ortalama 2500 kelime yazarmış.


* Yazı masasının altında bir tür yürüyüş bandı varmış, yazı yazarken aynı zamanda bantta yürüyüp rahatlıyormuş ve egzersizini yapıyormuş (wtf)


* Fantazi türünde en çok etkilendiği yazarlar Robert Jordan, Barbara Hambly ve onun Dragonsbane romanı, Anne Mccaffrey’nin Dragonflight romanı ve Pern serisi, Melanie Rawn ve onun Sunrunner serisi imiş.


* Kitabını satın aldıysanız e-bookunu korsan edinmenize kızmazmış çünkü satın aldığınız bir şeye her formatta erişim hakkına sahip olduğunuza inanıyormuş 


* Eser yazma ve yayınlama hızı çok fazla olduğu için fanları arasında yazı yazmaya programlanmış bir robot olduğu şakası çok popülermiş.


*  Bir Magic: The Gathering fanı imiş. Boş vakitlerinde Reddit’in fantazi, tarihçilere sorun gibi bölümlerinde takılmayı severmiş.


*  Romanlarından birçoğu için film ve konsol oyunu projesine dönüştürme teklifi geliyormuş. Steelheart da bunların arasında!

Yoksa siz hala 2 Steelheart hediyeli çekilişimize katılmadınız mı? Dex yayınlarının katkılarıyla düzenlediğimiz bu çekilişe katılmak için The Codex bloguna uğramayı sakın unutmayın :3 
Hepinize bol şans!4 yorum :

 1. Sırf kapagı icin alınır. :D Keske ciltli de olsaydı, müthis olurdu... Süper havalı fotograflar ve yorum icin tesekkürler, almazsam olürüm bu kitabı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitabın orjinal kapak olmasına ben de çok sevindim. Ah bi de dediğin gibi ciltli olsaymış. Şöyle parlak falan :3

   Sil
 2. O zaman napıyoruz? Alıyoruz ^_^

  YanıtlaSil