This is an example of a HTML caption with a link .

11 Eylül 2014 Perşembe


Ritmatist
Ritmatist Ritmatist #1)
Brandon Sanderson
Doğan Egmont
Genç-Yetişkin,  Fantastik
4,5 (5 üzerinden)           

Joel'un dünyası ikiye ayrılıyordu: Ritmatist olanlar ve olmayanlar. Ve o kesinlikle bir Ritmatist olmak istiyordu. Onlar çizgilere hayat verebiliyor, basit bir tebeşirle kendilerine muazzam bir savunma ya da muhteşem bir saldırı ortamı hazırlayabiliyorlardı. Üstelik vahşi tebeşir yaratıklara karşı tüm insanlığın kaderi de onların ellerindeydi! Armedius Akademisi'nin tebeşir ustasının oğlu Joel'unsa elinden gelen tek şey Ritmatistlerin bu büyülü dünyasını dışarıdan izlemekti. Ancak bir gün akademide işler değişmeye başladı. Önce önemli insanların Ritmatist çocukları kaçırıldı, sonra tuhaf olaylar art arda geldi. Ritmatistler için tehlike çanları çalıyordu ve herkesin kaderini değiştirmek bu kez Joel ve arkadaşı Melody'nin elindeydi.

Bir okuma etkinliği ile karşınızdayım bu sefer. Konu çok sevdiğim Brandon Sanderson'ın yeni kitabı olunca kayıtsız kalamadım. Şu sıralar kitaplarıyla aşk yaşıyorum resmen. Kendisi harika bir yazar ve olağanüstü bir hayalgücü var. Ritmatist ile Harry Potter'ı okuduğum dönemi yeniden yaşamamı sağladı. Çok mesudum kısacası :3

Joel Ritmatist'lerle beraber aynı okulda okuyan "normal" bir öğrencidir. Her zaman şansını kaçırmasa Ritmatist olabileceğine inanan, gizlice onların dersliklerine girip dersleri dinlemeye çalışan bir çocuk.

Bir gün Ritmatist olan öğrencilerin teker teker ortadan kaybolmasıyla kendini bir bulmacanın içinde bulur. En kötüsü ise bulmacanın çoğu parçasına sahiptir. Yani ya bu bulmacayı çözüp katili bulacaktır, ya da kurbanlardan biri olacaktır.
*SPOILER*
Ritmatist nedir? Öncelikle bu konuya bir açıklık getirelim. Ritmatistler -kısaca- tebeşirle saldırı veya savunma amacıyla karmaşık çember, çizgi veya yaratık kombinasyonu çizerek bunlara güç/emir veren kişilerdir. Bu kişiler okullarda gerekli eğitimi aldıktan sonra Nebraska'ya gönderilerek savaşırlar.

Joel acın acımdır kardeşim :(((( Seni Ritmatist yapmayanlar utansın :( 

İşte o yarım puanı buradan kırdım sevgili okuyucular :( Yüreğimi dağladı geçti bu çocuğun Ritmatist olamaması :(
Neyse ağlaklığı bir kenara bırakacak olursak kitap enfesti! Gerek kurgusu, gerek yazarın hayalgücüyle ortaya harika bir iş çıkmış. Kitabın sonunda tam olarak ters köşe olmasam da bana Harry Potter Felsefe Taşı'nı anımsattı. Ama bunu kötü anlamda söylemiyorum. Dedim ya özlemişim onu okuduğum dönemleri :) Kapak harika, çeviri güzeldi. Karakterleri de çok sevdim. Beceriksiz Melody'nin bile bi çekiciliği var şimdi. Bu kızın ikinci kitapta çok daha iyi olacağını düşünüyorum.
Yurtdışı kapağına bir örnek!
Şimdilik serinin 2 kitap olacağını görüyoruz. Daha artacağına eminim, ama beklememiz gerekecek uzunca bir süre. O sırada yazarın diğer kitaplarını okumakta fayda var :3 

a Rafflecopter giveaway
Categories:

5 yorum :

 1. Merhabalarr:) Sizi "Book Challenge Tag" etkinliğinde mimledim.
  http://partofthebook.blogspot.com.tr/2014/10/etkinlik-book-challenge-tag.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :3 Fırsat bulduğum bir vakit yapacağım *-*

   Sil
 2. Ritmatistin 2. Kitabı çıktı mı? Çıktıysa nerede bulabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır kitap henüz çıkmadı. Kitabın yazarının öncelikleri diğer serileri. Bu yüzden bu kitabı muhtemelen 2017 sonu, 2018 civarında çıkaracağını düşünüyorum.

   Sil
 3. Ritmatistin 2. Kitabı çıktı mı? Çıktıysa nerede bulabilirim?

  YanıtlaSil