This is an example of a HTML caption with a link .

25 Temmuz 2015 CumartesiHer gün
Every Day (Every Day #1)
David Levithan
Pegasus
Genç-Yetişkin
4 (5 üzerinden)
Her gün farklı bedende. Her gün farklı hayatta. Her gün aynı kıza âşık.

Uyandım. Anında kim olduğumu anlamam gerekti. Mesele sadece bedenim de değil… gözlerimi açtığımda kolumun renginin açık mı koyu mu olduğu, saçımın uzun mu kısa mı olduğu, şişman mı zayıf mı olduğum, kız mı erkek mi olduğum, yara bere içinde mi yoksa pürüzsüz mü olduğum… Her sabah farklı bir bedende uyanıyorsanız, vücut en kolay alışılan şey. Kavraması güç olabilen ise bedenin önceden yaşamış olduğu HAYAT. Her gün başka biriyim. Ben, kendimim; kendim olduğumu biliyorum ama ayrıca başka biriyim de. Hep böyle olageldi. 

Uzun bir aradan sonra yeni bir blog turdan merhabaaa! Bu tur sizlere Pegasus Yayınları'ndan çıkan Her Gün adlı kitaptan bahsedeceğim. Her gün, çok yeni çok taze çıkmış bir kitap. Bir süredir John Green severlerin takibinde olup çevrilmesi dört gözle beklenen kitapların başındaydı. Ben de Gizem'e ne zaman çıkacağı sorup duran kitledeydim :D Ama tam da kitap okuma zorluğu çektiğim şu sıcak günlerde elime geçince okuma sürecinde sorun yaşadım. Kitabı bitireli yaklaşık 4 saat filan oluyor (Bu yazıyı hazırlayalı çok oldu da ufak sorunlar sebebiyle yayınlayamadım). Çok, çok ilginç bir kitaptı. Bay Levithan'ın kalemi kesinlikle ilgi çekici. Kendisi artık radarlarıma yakalandı, bundan sonra çıkacak olan kitaplarını (ki özellikle aşkın cinsiyetle bağdaştırılmadığı diğer kitaplarını) merakla bekliyorum. Ama bu seferlik size Türkçe'ye çevrilen Her Gün adlı kitabından bahsedeceğim.

A, her gece uykuya dalıp her sabah uyandığında farklı bir bedene sahip olan 16 yaşında bir gençtir. Bir gün Justin adında bir çocuğun bedeninde uyanır ve onun sevgilisi olan Rhiannon adlı kıza aşık olur. Bunca zaman konuk olduğu tüm bedenlerin hayatına karışmadan günün sonlanmasını beklerken, şimdi "gerçekten" yaşamak için bir sebebi olmuştur. Her yeni bedende bulup görmeye çalıştığı Rhiannon'a gerçek kimliğini açıklayacak mı, yoksa istemeden değişen bedenler için çare mi bulacak artık okuduğunuzda göreceksiniz! Nıhahah! Genç-Yetişkin türü severlerin kitabın son sayfasına gelene kadar benim gibi kitabı kapatamayacağına size garanti ederim.

Romanın çevirisi güzel, kurgusuna diyecek söz bulamıyorum zaten. Kitabın ciltli olduğunu söylememe gerek yoktur heralde ;) Ciltli kitap tutkunları daha ilk günden biliyordur bunu. Bu arada bir de dip not düşmek istiyorum. Ağırlıklı olmasa da eşcinsel temasının hakim olduğunu söylemeden geçmeyelim, zira benim okuduğum ilk roman olabilir bu konuda. Tam da emin olamıyorum. Aslında hikaye tam olarak cinsiyet kavramını ortadan kaldırıyor. Ama dışarıdan bakınca iki aynı cinsin birbirine aşkını görmüş olabiliyoruz.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
-Favori yazarları listesinde Virginia Euwer Wolff, M. T. Anderson, Alice Hoffman, Billy Merrell, Rachel Cohn, Anne Tyler, James Howe, Margaret Atwood, Markus Zusak, John Green, David Leavitt varmış.

- 2001 yılı yılbaşısında yeni yıl dileği olarak her gün en az 1 fotoğraf çekebilme hedefini koymuş kendisine ve o zamandan beridir aksatmadan her gün fotoğraf çekiyormuş. 20 fotoğraf albümü dolduracak kadar fotoğrafı olmuş.

-Yazarın geçmişteki ergen haline okuması için göndereceği kitabı Boy Meets Boy olurmuş.
- How They Met and Other Stories kitabındaki Miss Lucy Had a Steamboat hikayesini başta roman olması için tasarlamış ama sonradan hikayeye döndürmüş. O yüzden halen baş kahramanı lezbiyen bir roman yazmak fikri varmış kafasında.

- Two Boys Kissing romanının kapağında gördüğümüz öpüşen iki oğlan fotoğrafı yazarımızın Facebook’tan tanıdığı bir fanının çekip gönderdiği bir fotoğrafmış.

-Editörlük yaptığı Scholastic’te gençlerin gönderdiği eserleri sıklıkla okuyup yazarlara feedback veriyormuş.
-Lise yıllarından beri yazmakla ilgili bir iş yapacağını biliyormuş. Tahminleri arasında gazetecilik ve editörlük varmış ama yazarlık pek aklından geçmemiş.

-Yine lise yıllarında tam bir kitap kurduymuş, pantolonlarına sevdiği yazarların isimlerini yazarmış (wut)

-Muhteşem bir çocukluk geçirdiğini, hem ebeveyn hem de arkadaş “loto”sunu kazandığını düşünüyormuş.

-Libba Bray’le ortak bir eser vermeden ölmek istemiyormuş.

-Maggie Stiefvater’ın The Scorpio Races’ı ve M. T. Anderson’ın Feed’i favori YA romanlarındanmış.

-Yazar bir jelibon olsa karpuz aromalı olurmuş çünkü küçükken takıntı derecesinde karpuzlu jelibon yermiş(AHAHA)

-iPod’unda en çok dinlediği şarkı Robyn’in Dancing on My Own’u imiş.20 Temmuz   fanboyungunluguu.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Ön Okuma
20 Temmuz   sohbetedecekkimseyok.blogspot.com |  Kitap Yorumu
21 Temmuz   tugceninkitapligi.com  |  Kitap Yorumu - Bonus Sahne
21 Temmuz   raflarinarasindan.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Yazar Tanıtımı
22 Temmuz   kutsalyorumcu.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Alıntılar
22 Temmuz   mirielenda.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Bunları Biliyor musunuz? 
23 Temmuz   thcodex.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Tanıtım Videosu

0 yorum :

Yorum Gönder