This is an example of a HTML caption with a link .

1 Aralık 2015 Salı


İKTİDAR TEHLİKELİ BİR OYUNDUR

Kızıl Kraliçe
Red Queen (Red Queen #1)
Victoria Aveyard
Pegasus
Genç-Yetişkin, Distopya
3 (5 üzerinden)
İnsanlarin Kana Göre Sınıflara Ayrıldığı, Bir Düzen… Büyülü, Tanrısal Yetenekleriyle Diğerlerine Hükmeden Gümüşler, Onların Gölgesinde Hayatta Kalmaya Çalışan, Sıradan Kızıllar… İktidar Tehlikeli Bir Oyundur. Peki, Kazanmak İçin Ne Kadar Kan Kaybetmek Gerekir? Kanla Bölünmüş Bir Dünyada, Kazananı Belirsiz Bir Varoluş Mücadelesi…

Mare Barrow'un dünyasında kanın rengi, varoluşun biçimini belirlemektedir. Doğaüstü yeteneklerle donatılmış Gümüşler, köle gibi çalıştırdıkları ve savaşta ölüme gönderdikleri Kızıllara hükmetmektedir. 

Yoksul bir Kızıl kasabasında yaşayan on yedi yaşındaki Mare, talihsiz olaylar sonucu bir Gümüş sarayında çalışmaya başlar. Ancak Kızılların başkaldırı hareketini örgütleyen Kırmızı Muhafızlar'ın davasını ateşleyecek kıvılcımın kendi parmaklarının ucunda ol-duğunu fark edince bambaşka bir oyunun ortasında kalır. Yalanlar üzerine kurulu bir düzende Kızılların Gümüşlere, bir prensin diğer prense ve Mare'nin kendi kalbine karşı mücadele ettiği bu tehlikeli oyunda tek mutlak gerçek, ihanettir.

Herkese merhaba :) Umarım hepiniz iyisinizdir, çünkü ben bugün biraz hastayım ve konsantre olup yazıyı tamamlamak bayaa zor geliyor :( 

Bugünkü konuğumuz Pegasus Yayınları'ndan çıkan Kızıl Kraliçe. Yaklaşık 3 hafta önce çıkan bir kitap ve yurtdışında çıktığı dönem çok ses getirenlerden biri. Eminim yurtdışında çıkan kitapları takip edenlerin çoğunun kitaptan haberi vardır :) Hatta haberi yoksa bile Goodreads kullanıcılarının artık haberi olmuştur, çünkü yazar yaklaşık 1 saat önce yılın En iyi çıkış yapan Goodreads yazarı olarak seçildi. Ancak ne yazık ki uyarımı yapmam lazım. Kitabı Kızıl Yükseliş'ten önce okuyun. Konuları benzer olmasına rağmen favorim hala Kızıl Yükseliş :)


Kitaba ilk başladığımda benim için her şey keyifliydi. Distopyasever olduğum için yeni dünya beni heyecanlandırmıştı. Kanlarından dolayı Gümüşler ve Kızıllar diye ikiye ayrılan insanların olduğu, süper güçlere sahip Gümüşler'in yönettiği bir dünyaya sahiptik. Ana karakterimiz Mare, diğer çoğu Kızıl gibi çıraklık yapamadığı için askere alınacağından acısı acımızdı. Burada biraz spoiler gireceğim. Başka türlü anlatılmaz yoksa. Ülkede kaos hakim. Kızıllar belli bir yaşa geldiğinde hala iş bulamamışsa (buna böyle demek doğru sanırım) kız-erkek ayrımı yapılmadan askere alınıyor. Mare ise geçimini hırsızlık yaparak sağladığından askere gideceğini biliyordu. Ancak ne olduysa bu gerçekleşmedi ve saraya alındı. Şansımıza bakın ki tam da Kraliçedenemelerinin yapıldığı sıraydı :D Ülkenin prensine eş olacak olan Kraliçeyi seçmek ve ülkenin en güçlü gümüş kızını belirlemek için arenada bir takım güç gösterisi yapıldı. Buraların biraz heyecanlı olmasını bekliyorsunuz ancak ben pek heyecanlanmadım. Süper güçlerin anlatıldığı bir yerdi ve karakterlerin teste tabii tutulması distopyalarda en sevdiğim konuydu. Buna rağmen yazar üzerinde pek durmamış, üstünkörü geçmişti. Kitap bu konuda beklentimin altında kaldı.

Bir diğer beklentimin altında kalan yer ise; yazarın sürekli ana karakter Mare üzerinden bize diğer karakterlerin ne kadar yüce, kudretli, korkutucu, herneyse olduklarını gösterme çabasıydı. Ancak okurken siz öyle hissetmiyorsunuz. Bunun gerçekten büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyorum, çünkü kitabı okurken düşman size bir şeyler hissettirmiyorsa kitap ilerlemiyor ve akıcılık zorlaşıyor. Bu da sanırım benim kafamı verip tek seferde 100 sayfa bile okuyamamama neden oldu.

Tüm kitapta kusursuz olan tek bir şey vardı. O da Pegasus'un ciltli mis gibi baskısı. Hatta kitap harika bir kutu içinde piyasaya çıktı. Yukarıdaki fotoğrafı sırf kutusunu göstermek için eklediğim doğrudur :)

Gelelim bu turda bana düşen görev olan BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ kısmına ;)

*Yazarımız University of Southern California'dan senaristlik eğitimi almış.
*Serinin 2. kitabı 2016 şubatında çıkacakmış.
*Kızıl kraliçe'nin NY Times Bestseller listesine girdiğini öğrendiğinde Chicago'da bir oteldeymiş. Hemen otelin barına inip şampanya içmiş kutlamak için xddd
*Yazarımız Prenses Leia ve Hermione Granger karakterlerine hayranmış.
*Kitaptan bir süper güç seçecek olsa Fısıltı olurmuş, genel olarak istediği süper güç ise zamanda yolculuk edebilmekmiş.
*Devam kitaplarında Mare'ın erkek kardeşleri de olacakmış ve Shade'in güçleri hakkında detaylı bilgi edinecekmişiz.
*Kitaplarının sinemaya uyarlanmasını çok istermiş çünkü kitaplarını kafasında oluşan kısa sahnelerden yola çıkarak detaylandırıp yazıyormuş.
*Yukardaki maddeyle ilintili olarak kitabın fikrini kafasında canlandırdığı idam edilmek üzereyken celladını elektrikle ilgili süper gücüyle öldüren genç kız sahnesinden hareketle yazmış 
*Kitabın sinemaya uyarlanma opsiyonunu Universal satın almış. Hikayeyi filme uyarlama göreviyse Breaking Bad'in Gennifer Hutchinson'ına verilmiş.
*Marvel'a ETERNAL adında senaryosunu yazdığı, Yunan tanrılarıyla ilgili bir projeyi satmış.
*Mare'ın boyutlararası yolculuk yeteneği olsa Hunger Games evrenine gidermiş. Orta Dünya'yı ise fazla sıkıcı ve sakin bulurmuş (wtf)
*George RR Martin'in okuyucuyu klişelerle uyutup ters köşe yapma taktiğini çok seviyormuş ve kendisi de bunu yapmayı istiyormuş.
*Kedisi Oliver'ı bir çakal yemiş, hala kedisini unutamıyormuş. (wtfffffffffffffff)
*Evin yetkili terlikle böcek öldüreni oymuş. Böceklerden korkmuyormuş.
*Favori Kuzey Amerika hayvanı bizonmuş.

29 Kasım: fanboyungunluguu.blogspot.com.tr/ Kitap Yorumu / Ön Okuma
30 Kasım: raflarinarasindan.blogspot.com/ Kitap Yorumu /Yazar Tanıtımı
1 Aralıkmirielenda.blogspot.com/ Kitap Yorumu / Bunları Biliyor Musunuz?
2 Aralık: thcodex.blogspot.com/ Kitap Yorumu 
3 Aralık: segesegese.blogspot.com/ Kitap Yorumu
4 Aralık: suigenerisss.blogspot.com/ Kitap Yorumu
5 Aralık: pinucciasbooks.blogspot.com.tr/ Kitap Yorumu

1 yorum :

  1. kitabın üçüncüsü çıkmış 7 şubatta ne zaman çevrileceğini bilir musun acaba??

    YanıtlaSil